Advert
Advert

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AŞIRI SICAKLAR NEDENİYLE PERSONEL ÇALIŞMA ŞARTLARINA DÜZENLEME

Aşırı sıcak ortamlarda çalışan personelin zorunlu ve acil durumlar hariç daha serin saatlerde çalışmasına imkân verilecek ve hamile ya da emziren kadın çalışanlar ile kronik hastalığı bulunan personelin bu durumlarını

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AŞIRI SICAKLAR NEDENİYLE PERSONEL ÇALIŞMA ŞARTLARINA DÜZENLEME
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AŞIRI SICAKLAR NEDENİYLE PERSONEL ÇALIŞMA ŞARTLARINA DÜZENLEME

Aşırı sıcak ortamlarda çalışan personelin zorunlu ve acil durumlar hariç daha serin saatlerde çalışmasına imkân verilecek ve hamile ya da emziren kadın çalışanlar ile kronik hastalığı bulunan personelin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla çalıştırılmamasına özen gösterilecek.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi; küresel iklim değişikliğine bağlı olarak sıcak havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünün sıcaklıkların artarak devam edeceğini öngörmesinin ardından personeli için harekete geçti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla yayınlanan genelge doğrultusunda; özellikle yoğun fiziksel aktivite gerektiren işlerde ve açık alanlarda faaliyet gösteren personelin çalışma şartları iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yeniden düzenlenecek.

 

HAMİLE, ENGELLİ VE KRONİK HASTALIĞI BULUNAN PERSONEL ÇALIŞTIRILMAYACAK

Yayınlanan genelgede; yaz mevsiminin gelmesi ve artan hava sıcaklıklarının personelin sağlığını olumsuz etkilememesi için uyarıda bulunulurken, sıcak havaların çalışma performansını düşürebileceği ve dikkat dağınıklığı, halsizlik, baş ağrısı gibi semptomlara neden olarak, iş kazalarının oluşma riskini artıracağından personelin aşırı sıcaklardan kaynaklı hastalıklara maruz kalmaması açısından tedbir alınması gerektiği bildirildi.

Genelge doğrultusunda; aşırı sıcak ortamlarda çalışan personelin zorunlu ve acil durumlar hariç daha serin saatlerde çalışmasına imkân verilecek ve düzenli aralıklarla dinlenme, serinleme fırsatı sağlanacak. Sıcak havanın etkisinin fazla olduğu saatlerde; hamile ve emziren kadın çalışanlar ve kronik hastalığı bulunan personelin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla çalıştırılmamasına özen gösterilecek.

Ayrıca; çalışanlar sık sık su içmeye teşvik edilecek ve kapalı ortamda çalışan personelin klimadan kaynaklı rahatsızlık yaşamaması için çeşitli önlemler alınacak.

pursaklar pursaklar belediyesi ankara ankara belediyesi beykoz beykoz belediyesi beykoz haber beykozun sesi kvkk veri ihlali son dakika ticaret bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
31 Mart 2024 Ankara  ve İlçeleri Yerel Seçim Anketi ve Anket Sonuçları (Sizlerin Düşüncesi Bizim İçin Önemlidir!)
31 Mart 2024 Ankara ve İlçeleri Yerel Seçim Anketi ve Anket Sonuçları (Sizlerin Düşüncesi Bizim İçin Önemlidir!)
Pursaklar'da Spora Engel Yok
Pursaklar'da Spora Engel Yok