Advert
Advert

Yapay Zekâ Dolandırıcılarını Bir Bir İfşalıyoruz 3

Yapay Zekâ ve Deepfake Teknolojileriyle Yapılan Dolandırıcılıklar Yöntemleri Değişerek Instagram’da Hız Kesmeden Devam Ediyor

Yapay Zekâ Dolandırıcılarını Bir Bir İfşalıyoruz 3

Son dönemde, yapay zekâ ve deepfake teknolojilerinin kullanımıyla gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetleri ile ilgili haberlerimizi yapmıştık (Haber1, Haber2). Özellikle Meta’nın (Instagram) reklam platformunda sahte video reklamlar üzerinden yapılan bu dolandırıcılıklar, birçok ünlü ismin ve tanınmış şirketin adını kullanarak hedef alıyordu. Ancak bu sahte videolara yeni bir yöntem eklendi. Şimdiki yöntemlerde, sağlık ile ilgili hastalıklar (prostatit, göz hastalığı vb.) kullanılarak hedef kitle seçilerek sahte reklamlar paylaşılmaktadır.

Bu reklamlarda Meta’ya (Instagram) şikâyet ettiğimizde, diğerleri gibi reklamları kaldırmadılar. Bu videoların tehlikeli özelliği, genellikle hedefi belli olan ve inandırıcılığı yüksek olan videolar olmalarıdır. Dolandırıcılar ayrıca, “Tedavim işe yaramazsa 3 milyon Türk lirası şahsen ödemeye hazırım” gibi sözlerle kurbanlarına güven sağlamaya çalışıyorlar.

Bu aşamada alabileceğiniz önlemler arasında, özellikle Meta (Instagram, Facebook vb.) sosyal medya platformlarındaki hiçbir reklama itibar etmemek yer almaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
31 Mart 2024 Ankara  ve İlçeleri Yerel Seçim Anketi ve Anket Sonuçları (Sizlerin Düşüncesi Bizim İçin Önemlidir!)
31 Mart 2024 Ankara ve İlçeleri Yerel Seçim Anketi ve Anket Sonuçları (Sizlerin Düşüncesi Bizim İçin Önemlidir!)
Pursaklar'da Spora Engel Yok
Pursaklar'da Spora Engel Yok