Advert
Advert

Yapay Zekâ Dolandırıcılığı

Günümüzde, özellikle yapay zekânın gelişmesi ve herkese açık olarak paylaşılmasından sonra, siber dolandırıcılar bu araçları aktif kullanmaya başladı. Ünlü kişilerin ve tanınmış isimlerin ses ve görüntülerini taklit eden yapay zekâ teknolojilerini kullana

Yapay Zekâ Dolandırıcılığı

Yapay Zeka ve Deepfake Kullanarak Dolandırıcılık: Dikkatli Olun!

Günümüzde, özellikle yapay zekânın gelişmesi ve herkese açık olarak paylaşılmasından sonra, siber dolandırıcılar bu araçları aktif kullanmaya başladı. Ünlü kişilerin ve tanınmış isimlerin ses ve görüntülerini taklit eden yapay zekâ teknolojilerini kullanarak kurbanları kandırmaktadırlar.

Son dönemde, yapay zekâ ve deepfake teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerinde artış gözlemlenmiştir. Bu dolandırıcılıklarda, Instagram reklamları aracılığıyla tüm Türkiye hedef alınmakta ve BOTAŞ, BAYRAKTAR, TP, TUSAŞ gibi firmaların hisseleri konusu edilerek bir siteye yönlendirilmektedir. Bu siteye yönlendirilen kişilerden kişisel bilgileri ve telefon numaraları istenmektedir.

Dolandırıcılar, özellikle tanınmış devlet liderlerini, habercileri ve ünlüleri kullanmaktadır. Özellikle Recep Tayyip Erdoğan, Ali Babacan,Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Selçuk Bayraktar, Temel Kotil, Acun Ilıcalı, Habertürk spikerleri, Koç Holding firması, TRT Haber spikerleri ve Haluk Bayraktar’ın resimlerinden oluşan bazı videolar kullanılmaktadır.

Dolandırıcılar, yapay zekâ teknolojileri kullanırken bazı videolarda deepfake, bazı videolarda ise sadece robot ses kullanmaktadır. Dikkat çeken bir husus, videolarda “kâr” kelimesinin şapkasız “a” ile yazıldığı ve yapay zekânın bu kelimeyi “kar” olarak okuyarak cümleleri “karınızı koruyor” şeklinde yanlış anlamlandırdığıdır.

 Dolandırıcılık nasıl işliyor?
Reklam videolarını izleyen kurbanlardan öncelikle iletişim bilgileri alınmakta, ardından dolandırıcılar bu kişileri arayarak iletişim kurmaktadır. Kurbanlar, yatırım yaptıklarını düşünerek bu kişilere para göndermektedir.

 

Haberi Yapan: Ebubekir Bastama

 

#YapayZeka #Dolandırıcılık #SahteVideolar #İnternetGüvenliği #DolandırıcılıklaMücadele #TeknolojiHaberleri #pursaklargundem #ankarahaber #YapayZekaDolandırıcılığı #OnlineGüvenlik #Farkındalık Yapay Zekâ Dolandırıcıları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
31 Mart 2024 Ankara  ve İlçeleri Yerel Seçim Anketi ve Anket Sonuçları (Sizlerin Düşüncesi Bizim İçin Önemlidir!)
31 Mart 2024 Ankara ve İlçeleri Yerel Seçim Anketi ve Anket Sonuçları (Sizlerin Düşüncesi Bizim İçin Önemlidir!)
Pursaklar'da Spora Engel Yok
Pursaklar'da Spora Engel Yok