Advert
Advert

İletişim Başkanı Altun, Die Presse gazetesi için bir makale kaleme aldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,  Türkiye-Avusturya Dostluk Anlaşmasının 100

İletişim Başkanı Altun, Die Presse gazetesi için bir makale kaleme aldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,  Türkiye-Avusturya Dostluk Anlaşmasının 100. Yılı vesilesiyle Avusturya'nın önde gelen gazetelerinden Die Presse'de, "Yüz Yılın Mirası: Türkiye - Avusturya İlişkileri Üzerine" başlıklı bir makale kaleme aldı.

Makalesinde, Türkiye ile Avusturya arasında tarihsel bir köprü oluşturan ve iki ulusun derin bağlarını simgeleyen Dostluk Anlaşması'nın yüzüncü yıl dönümünün onurunu yaşadıklarını belirten İletişim Başkanı Altun, "100 yıl önce imzalanan bu anlaşma, yalnızca iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin bir ifadesi değil aynı zamanda iki toplumun birbirini daha yakından tanıması ve birbiriyle kaynaşması noktasında önemli bir eşik olmuştur. Nitekim aradan geçen süre zarfında iki ülke, karşılıklı saygı ve anlayışa dayanan ticaret, kültür-sanat ve eğitim gibi birçok alanda iş birliği yapmıştır." ifadelerini kullandı.

İki ülkenin siyasi ilişkilerinin, karşılıklı üst düzey ziyaretler ve stratejik görüşmelerle güçlendiğini ve yıllar geçtikçe pekiştiğini vurgulayan İletişim Başkanı Altun, bu ilişkilerin güçlenmesiyle iki ülkenin küresel sahnede ortak hareket etmesi ve birçok meselede birlikte pozisyon almasının sağlandığını belirtti.

Ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen İletişim Başkanı Altun, "Toplam ticaret hacmimiz yaklaşık 4 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde bu ticaret hacminin kısa vadede 5 milyar doları aşmasını beklemekteyiz." değerlendirmesini yaptı.

Kültür, sanat ve turizm alanında da ilişkilerin kayda değer bir gelişme gösterdiğine dikkati çeken İletişim Başkanı Altun, "Ülkelerimiz arasındaki iş birlikleri ve bunların beraberinde getirdiği dostluk, şüphesiz ki şu an içerisinde bulunduğumuz küresel sistemde en imtiyazlı özelliğimizdir." ifadelerine yer verdi.

İletişim Başkanı Altun, insan hakları ve onurunun, Türkiye'nin üzerine titrediği ve her fırsatta uluslararası platformlarda gündeme getirdiği "evrensel değerler" niteliğinde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu bilinçle hareket edildiğinde 7 Ekim'den beri dünya gündemini meşgul eden Gazze krizi bağlamında Türkiye'nin barışçıl çözümler arayışı ve BM parametreleri çerçevesinde iki devletli çözüme destek veren yaklaşımı, bölgede kalıcı barışın sağlanması yolunda atılan önemli adımlardandır. Günümüz Türkiyesi sadece kendi sınırlarında değil, bölgesel ve küresel düzlemde oyun kurucu, kendi aleyhine oluşturulmaya çalışılan oyunları bozan ve sorunların, krizlerin çözümünde aktif rol alan bir ülkedir."

"Türkiye-Avusturya ilişkilerinin güçlenerek devam edeceğine inancımız tamdır"

İletişim Başkanı Altun, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna krizine yaklaşımında da bölgesel istikrar ve barışın korunması fikrini merkeze alarak adımlarını şekillendirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Karadeniz'de stratejik bir konuma ve NATO üyeliğine sahip olan Türkiye, bu krizde belirleyici bir rol oynamıştır. İnsani yardım girişimleri, özellikle tahıl koridoru üzerinden yapılanlar, Türkiye'nin savaşın yol açtığı küresel gıda güvenliği sorunlarını hafifletme konusundaki liderliğini ortaya koymuştur. Bu çabalar, Türkiye'nin bölgesel ve küresel sorunlar karşısında proaktif bir yaklaşım sergilediğinin altını çizmektedir.

Küresel barışa aktif katkı sağlaması beklenen iki ülke olarak gelecekte Türkiye-Avusturya ilişkilerinin güçlenerek devam edeceğine inancımız tamdır. Türkiye, barış, istikrar ve iş birliğinin güçlü bir savunucusu olarak yoluna devam edecek ve atılacak her adımda hem ülkemiz hem de dünya için daha iyi bir gelecek inşa etmeye katkıda bulunacaktır. 100 yılı geride bırakan dostluğumuzun ve işbirliğimizin gelecekte de artarak devam etmesini diliyorum."Haberi Yapan: Ebubekir Bastama
pursaklar Pursaklar Haber pursaklar belediyesi beykoz haber pursaklar haber pursaklar haber iletişim başkanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
31 Mart 2024 Ankara  ve İlçeleri Yerel Seçim Anketi ve Anket Sonuçları (Sizlerin Düşüncesi Bizim İçin Önemlidir!)
31 Mart 2024 Ankara ve İlçeleri Yerel Seçim Anketi ve Anket Sonuçları (Sizlerin Düşüncesi Bizim İçin Önemlidir!)
Pursaklar'da Spora Engel Yok
Pursaklar'da Spora Engel Yok